Τα οστά των μακαρία τη λήξει γενομένων προκατόχων του Φιλαρέτου Βαφείδη και Ιωακείμ Σιγάλα παρέλαβε από τον Παναγιώτατο Μητροπολίτη Θεσσαλονίκης κ. Άνθιμο, την Τετάρτη 21η Ιουνίου ε.ε., ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Διδυμοτείχου, Ορεστιάδος και Σουφλίου κ. Δαμασκηνός. Τα οστά των εν λόγω ιεραρχών εφυλάσσοντο επί δεκαετίες στην Κρύπτη του Ιερού Μητροπολιτικού Ναού Αγίου Γρηγορίου Παλαμά Θεσσαλονίκης, μετά την εκταφή τους από το παλαιό Κοιμητήριο Ευαγγελισμού Θεσσαλονίκης, όπου είχαν ενταφιασθεί το 1933 ο πρώτος και το 1965 ο δεύτερος. Η παράδοση των οστών εγένοντο κατόπιν αιτήματος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Διδυμοτείχου κ. Δαμασκηνού προς τον Παναγιώτατο, ο οποίος ασμένως επευλόγησε την ικανοποίησή του. Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Διδυμοτείχου παραλαμβάνων τα οστά σε δήλωση του με βαθειά συγκίνηση είπε· «Η σημερινή ημέρα για την τοπική μας Εκκλησία είναι ημέρα ιστορική. Τα οστά δύο εξαιρετικών εκκλησιαστικών ανδρών αποδίδονται και πάλι στο λαό του Θεού που διηκόνησαν με ζήλο και αυτοθυσία σε πολύ δύσκολες εποχές· ο πρώτος, Φιλάρετος Βαφείδης, κατά τις τελευταίες δεκαετίες της τουρκοκρατίας, τα δίσεκτα χρόνια της βουλγαρικής κατοχής και τα πρώτα χρόνια της ενσωμάτωσης της Θράκης στον εθνικό κορμό (1899 – 1928) και ο δεύτερος, Ιωακείμ Σιγάλας, κατά τα χρόνια του μεσοπολέμου, της γερμανικής κατοχής και της μετεμφυλίου εποχής (1928 – 1957). Ευγνωμονούμε τον Παναγιώτατο ο όποιος έστερξε στην ικανοποίηση του αιτήματός μας και επιφυλασσόμεθα εν καιρώ τω δέοντι και επισήμως να υποδεχθούμε τον πολύτιμο αυτό θησαυρό στην πόλη του Διδυμοτείχου για να τους αποδώσουμε τις οφειλόμενες τιμές για όσα προσέφεραν στον τόπο μας και το λαό μας».
![You are currently viewing Και πάλι στο Διδυμότειχο…](https://www.exapsalmos.gr/wp-content/uploads/2017/06/leipsana.jpg)
Και πάλι στο Διδυμότειχο…
- Post published:22 Ιουνίου 2017
- Reading time:1 mins read
You Might Also Like
![Προεόρτια της Κοιμήσεως της Θεοτόκου στην Ίμβρο](https://www.exapsalmos.gr/wp-content/uploads/2022/08/298239387_1944880015702097_5305163651972118926_n-768x364-1-300x200.jpg)
Προεόρτια της Κοιμήσεως της Θεοτόκου στην Ίμβρο
![Η Ομογένεια της Αμερικής θα δώσει το «παρών» στην πλατεία Αθηνών](https://www.exapsalmos.gr/wp-content/uploads/2020/03/5043865-760x507-300x200.jpg)
Η Ομογένεια της Αμερικής θα δώσει το «παρών» στην πλατεία Αθηνών
![Οι Κληρικοί της Δημητριάδος υποδέχθηκαν τον νέο Μητροπολίτη Αιτωλίας & Ακαρνανίας Δαμασκηνό – 1η Ιερατική Σύναξη στον Βόλο](https://www.exapsalmos.gr/wp-content/uploads/2022/10/download-51-300x200.jpg)
Οι Κληρικοί της Δημητριάδος υποδέχθηκαν τον νέο Μητροπολίτη Αιτωλίας & Ακαρνανίας Δαμασκηνό – 1η Ιερατική Σύναξη στον Βόλο
![Εγκαινιάστηκαν τα νέα γραφεία του Μητροπολιτικού Ιερού Ναού Ευαγγελισμού της Θεοτόκου Αμφίσσης](https://www.exapsalmos.gr/wp-content/uploads/2024/06/Grafeio_Mitropolitikou_Amfissis2024_7577-300x200.jpg)
Εγκαινιάστηκαν τα νέα γραφεία του Μητροπολιτικού Ιερού Ναού Ευαγγελισμού της Θεοτόκου Αμφίσσης
![Άνθιμο και Ζέρβα είδε ο Αμερικανός Υφυπ. Εξωτερικών Φίλιπ Ρίκερ](https://www.exapsalmos.gr/wp-content/uploads/2019/07/thumbnail_img_7501-300x200.jpg)
Άνθιμο και Ζέρβα είδε ο Αμερικανός Υφυπ. Εξωτερικών Φίλιπ Ρίκερ
![Η εορτή της συνάξεως των Αγίων 12 Αποστόλων στην Μητρόπολή μας](https://www.exapsalmos.gr/wp-content/uploads/2023/07/6d0391977ab371c678a148fc7966c9a5-300x200.jpg)