Στον Ιερό Ναό του Αγίου Γεωργίου της πόλης της Καλαμάτας μετέβη την Κυριακή 14 Ιανουαρίου τ.έ. ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Μεσσηνίας κ. Χρυσόστομος και προέστη της Θείας Λειτουργίας. Τον Σεβασμιώτατο πλαισίωσαν ο προϊστάμενος του ιερού ναού και Αρχιερατικός Επίτροπος Καλαμάτας Αρχιμ. Χριστοφόρος Νταμάτης και οι συνεφημέριοι του. Προ του πέρατος ο Σεβασμιώτατος απένειμε το οφφίκιο του Οικονόμου στον εφημέριο του ναού π. Αντώνιο Μανουσόπουλο. Εν συνεχεία ο Σεβασμιώτατος μετέβη στον Παμμεγέθη Ιερό Ναό των Παμμεγίστων Ταξιαρχών Καλαμάτας όπου έλαβε χώρα η εορτή του Γραφείου Νεότητος της Ιεράς Μητροπόλεως Μεσσηνίας και η κοπή της Πρωτοχρονιάτικης Βασιλόπιτας των Κατηχητικών όλης της πόλης. Ο Σεβασμιώτατος αφού ευχαρίστησε τους συντελεστές της εκδήλωσης και συνεργάτες του Γραφείου Νεότητος, με προεξάρχοντα τον Υπεύθυνο του Γραφείου Αιδεσιμολ. Πρωτοπρεσβύτερο Σωτήριο Τζαϊλέα, ευχήθηκε καλή χρονιά σε όλα τα παιδιά, στους γονείς και στους Κατηχητές, τονίζοντας το σημαντικό έργο που επιτελείται από τα κατηχητικά σχολεία και ιδιαίτερα στον ευαίσθητο τομέα της νεολαίας. Είπε χαρακτηριστικά ότι ” Η Κατήχηση πρέπει να γίνει το προπύργιο της διαφύλαξης αρχών και αξιών και αυτό είναι το έργο της Εκκλησίας, έστω και αν τις αποδίδουν αρνητικές κριτικές όσοι ενοχλούνται από το έργο Της “.
![You are currently viewing Μεσσηνίας Χρυσόστομος: Η Κατήχηση να γίνει το προπύργιο της διαφύλαξης αρχών και αξιών.](https://www.exapsalmos.gr/wp-content/uploads/2024/01/unnamed-2024-01-15T204820.851.jpg)
Μεσσηνίας Χρυσόστομος: Η Κατήχηση να γίνει το προπύργιο της διαφύλαξης αρχών και αξιών.
- Post published:15 Ιανουαρίου 2024
- Reading time:5 mins read
You Might Also Like
![Τηλεφωνική επικοινωνία Υφυπουργού Εξωτερικών με τον Πατριάρχη Ιεροσολύμων Θεόφιλο](https://www.exapsalmos.gr/wp-content/uploads/2022/01/272132042_341447047798512_5884905149571563123_n-300x200.jpg)
Τηλεφωνική επικοινωνία Υφυπουργού Εξωτερικών με τον Πατριάρχη Ιεροσολύμων Θεόφιλο
![Ομιλίες σε Κάλυμνο και Λέρο, από τη Σχολή Γονέων](https://www.exapsalmos.gr/wp-content/uploads/2016/05/KALIMNOS-LEROS-300x200.jpg)
Ομιλίες σε Κάλυμνο και Λέρο, από τη Σχολή Γονέων
![Χριστουγεννιάτικο βιωματικό μήνυμα από τον Υπ.Ναυτιλίας κ.Πλακιωτάκη](https://www.exapsalmos.gr/wp-content/uploads/2020/12/plakiwtakis-22-300x200.jpg)
Χριστουγεννιάτικο βιωματικό μήνυμα από τον Υπ.Ναυτιλίας κ.Πλακιωτάκη
![Στη μεγάλη λιτανεία του Μπρυζ ο Μητροπολίτης Βελγίου](https://www.exapsalmos.gr/wp-content/uploads/2017/05/belgium1-300x200.jpg)
Στη μεγάλη λιτανεία του Μπρυζ ο Μητροπολίτης Βελγίου
![Η εορτή της Αγίας Βαρβάρας στο ομώνυμο Δημοτικό Διαμέρισμα Βεροίας. (ΦΩΤΟ)](https://www.exapsalmos.gr/wp-content/uploads/2023/12/AgVarvaraVeria2023-1-1000x650-1-300x200.jpg)
Η εορτή της Αγίας Βαρβάρας στο ομώνυμο Δημοτικό Διαμέρισμα Βεροίας. (ΦΩΤΟ)
![Φθιώτιδος Συμεών: «Καλούμεθα να παλέψουμε ενάντια στο κακό»](https://www.exapsalmos.gr/wp-content/uploads/2022/10/thumbnail_IMG_9487-300x200.jpg)