Φλώρινα | Νίκος Κωνσταντινίδης
Λαμπρό συλλείτουργο τελέστηκε σήμερα, Παρασκευή 26 Φεβρουαρίουγια την εορτή του Αγίου Θεοκλήτου όπου άγει τα ονομαστήρια του ο οικείος Μητροπολίτης Φλωρίνης κ. Θεόκλητος.
Της πανηγυρικής Θείας Λειτουργίας προεξήρχε ο εορτάζων Μητροπολίτης, συλλειτουργούντων των Μητροπολιτών Κορυτσάς Ιωάννη, Σιατίστης Παύλου και Καλαμαριάς Ιουστίνου.
Τον Θείο λόγο κήρυξε ο Μητροπολίτης Νέας Κρήνης και Καλαμαριάς, ο οποίος αναφέρθηκε στον τιμώμενο Άγιο καθώς και στον πνευματικό του πατέρα Μητροπολίτη Φλωρίνης, στον οποίο ευχήθηκε έτη πολλά και ευλογημένα.
Παρόντες η πολιτική και στρατιωτική ηγεσία του τόπου και πλήθος κόσμου.
Τέλος ο Μητροπολίτης κ. Θεόκλητος για ακόμη μία φορά ευχαρίστησε όσους τον τίμησαν με την παρουσία τους, σήμερα που άγει τα ονομαστήρια του.