Την ώρα που επιστήμονες εκφράζονται με σοβαρότητα και ψυχραιμία σχετικά με το ζήτημα του νέου κορονοϊού και ειδικότερα με το αν μεταδίδεται δια της θείας κοινωνίας από το κοινό Άγιο Ποτήριο και την κοινή λαβίδα, ο πρώην αναπληρωτής υπουργός Υγείας Παύλος Πολάκης, γνωστός για τον αγροίκος χαρακτήρα του και την άξεστη συμπεριφορά του,καταφέρεται με αήθεις χαρακτηρισμούς απέναντι σε όσους συνεχίζουν να συμμετέχουν στα μυστήρια της Εκκλησίας.
Στο πλαίσιο συζήτησης στη Βουλή, ο κ. Πολάκης χαρακτήρισε “Χριστιανοταλιμπανισμό” το γεγονός πως απαγορεύθηκαν οι καρναβαλικές εκδηλώσεις αλλά όχι η “Αγία Μετάληψη από το ίδιο κουτάλι” και αυτό σύμφωνα με τον ίδιο “για να μην μουτρώσουν οι ιερωμένοι” όπως χαρακτηριστικά ανέφερε ενώ κάλεσε τον αρμόδιο φορέα του υπουργείου να βγάλει άμεσα τη σχετική ανακοίνωση.Ας συστήσει κάποιος στον κύριο ότι από την στιγμή που δεν πιστεύει και δεν συμμετέχει στα Μυστήρια της Εκκλησίας μας, δεν δικαιούται να ομιλεί!