Εκοιμήθη ο Επίσκοπος Μαϊάμι Αντώνιος του Πατριαρχείου Αντιοχείας

Η Ιερά Σύνοδος του Πατριαρχείου Αντιοχείας και η Αυτόνομος Αρχιεπισκοπή Βορείου Αμερικής ανακοινώνουν την εκδημία του Επαρχιούχου Επισκόπου Μαϊάμι και Νοτιοανατολικής Αμερικής Αντωνίου, τη Δευτέρα 2 Οκτωβρίου, 2017.

Ο κυρός Αντώνιος (κατά κόσμον Ίσσα Κχούρι) γεννήθηκε στην Δαμασκό στις 17 Ιανουαρίου 1931. Αποφοίτησε από την Μπελεμέντιο Θεολογική Σχολή το 1957. Το 1957 μετέβη στην Βραζιλία και το 1959 στις Η.Π.Α. Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε στην Βοστώνη στις 29 Μαΐου 1960. Στις 9 Ιανουαρίου 1983 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Σελευκείας, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Βορείου Αμερικής. Στις 9 Οκτωβρίου 2003 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Μαϊάμι και Νοτιοανατολικής Αμερικής.